| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 2.0066 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 241 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 900 mA |
| Saturation Current | 900 mA |
| Max Saturation Current | 900 mA |
| Max Temperature Rise Current | 910 mA |
| Temperature Rise Current | 1 A |
| Max Length | 2.1 mm |
| Max Width | 2.1 mm |
| Min Length | 1.9 mm |
| Min Width | 1.9 mm |
Stock: 864
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.08550 | $0.85500 |
| 50 | $0.07775 | $3.88750 |
| 100 | $0.07070 | $7.07000 |
| 500 | $0.06416 | $32.08000 |
| 1000 | $0.05822 | $58.22000 |
| 3000 | $0.05298 | $158.94000 |
| 5000 | $0.04822 | $241.10000 |
| 10000 | $0.04565 | $456.50000 |
